Tolerancijos pamokos Švedijoje

pamoka kelte

Tolerancijos pamokos šalyje, kurioje puikiai sugyvena piliečiai, galintys rinktis vieną iš keturių valstybinių kalbų

Svetur vykstame ne tik pasigrožėti tos šalies gamta, sostine, susipažinti su tautos kultūra, papročiais, pamatyti, kaip gyvena tos šalies žmonės, bet ir įgyti gyvenimiškos patirties, suprasti, kokie esame mes patys, tarsi pasitikslinti, pasimatuoti savo vertę, pajausti, kad esame svarbi didelio pasaulio dalelė.

Jau aštuntą rudenį Utenos Dauniškio gimnazijos geografijos mokytoja Ligita Pelikšienė organizuoja išvykas į Švedijos sostinę Stokholmą. Šį kartą keltu „Romantika“ plaukė net 97 mokiniai. Didžiojoje laivo konferencijų salėje vyko integruota geografijos - „Baltijos jūra“ (mokyt. Ligita Pelikšienė), lietuvių - „Mitai ir geografinė aplinka“ (mokyt. Regina Kibickienė), informacinės technologijos - „Praeities ir ateities informacinės technologijos“ (mokyt. Edvardas Mažliokas), kūno kultūros (mokyt. Rima Kraulišienė), šokio (mokyt. Diana Kaziūnienė) pamoka, trukusi 1,5 valandos.

Kitą dieną mūsų laukė ekskursija po Vikingų sostinę. Aplankėme Karalių Rūmus, Stokholmo katedrą, kurioje karūnuojami Švedijos karaliai, nuskendusio laivo Vaza muziejų (apie šį laivą patraukliai papasakojo pavaduotoja ugdymui Vida Adiklienė). Vakare dalyvavome pramoginėje kelto programoje.

Švedija - šalis, kurioje gyvena švedai, suomiai, samiai, danai, norvegai, imigrantai. Kalbėdami viena iš keturių valstybinių kalbų, žmonės geba susitarti dėl paprastų kasdienių dalykų: maisto, kurį valgo, kokybės, oro, vandens taršos, atliekų perdirbimo, miškų tausojimo. Ir ne kalba čia svarbi, o supratimas, kad esi atsakingas už savo šalį, kurioje gyveni.

Iš Skandinavijos pusiasalio išplaukėme širdyje nusibraižę šcherinės salos kontūrus. Išplaukėme žinodami- dar ne kartą čia grįšime! O svarbiausia - parvykome supratę, kad be galo svarbus ryšys tarp įvairių kultūrų, žmonių, kitaip matančių ir manančių. Grįžome pasitikintys savimi, tikintys draugais, jautėmės atsakingi vieni už kitus. Tas bendruomeniškumo ir tolerancijos jausmas nepaprastas, užburiantis, verčiantis judėti į priekį, leidžiantis suvokti, kad kartu mes - jėga!

pamoka kelte
pramogos laive