Utenos Dauniškio gimnazistai vėl Strasbūre!

 1

  Projekto „Mokykla – Europos Parlamento ambasadorė“ (MEPA) 2017-2018 m. m. laimėtojų komandos iš penkių Lietuvos gimnazijų 2019 m. vasario 15 dieną atstovavo Lietuvai „Euroscola“ dienos renginyje EP Strasbūre. Mūsų gimnazijai atstovavo jaunesnieji projekto ambasadoriai: Domilė Grybauskaitė, Lukas Miškinis, Livija Trakelytė, Darija Tutkutė, Viktorija Vansevičiūtė ir Jonas Klimanskas. Su mumis kartu vyko Kauno „Saulės“, Klaipėdos „Varpo“, Radviliškio Lizdeikos, Kybartų K. Donelaičio gimnazijų mokinių grupės. Šioje kelionėje mezgėsi naujos pažintys, dalintasi idėjomis, išbandyta savitvarda, kurios reikia ilgoje kelionėje. Bet visus vienijo bendras tikslas – diena Europos Parlamente!

1
3 (1)
3 (2)
4
1/4 
start stop bwd fwd

  Mums padarė įspūdį didingas Europos Parlamento pastatas, mus visą laiką lydėjo korektiški EP tarnautojai. Renginys truko visą dieną. Po sveikinimo kalbos Parlamento administratoriai paaiškino apie Europos Parlamento struktūrą, jo darbą, apie pačią Europos Sąjungą. Tarptautinis „Euroscola“ dienos renginys, kuriame dalyvavo apie 430 mokinių iš 22  Europos Sąjungos šalių, vyko plenarinėje Europos Parlamento salėje. Kiek vėliau prasidėjo šalių prisistatymai.  Apie Lietuvą, jos grožį visais metų laikais ir žmonių svetingumą   buvo  patikėta papasakoti mūsų gimnazistams – Domilei ir Lukui. Vėliau EP atstovai atsakė į jaunimo pateiktus klausimus. Nepaisant to, kad mintis reikėjo reikšti užsienio kalba, moksleiviai buvo aktyvūs, noriai diskutavo. Vėliau grupėse kartu su moksleiviais iš kitų  ES šalių dalyvavome „Eurogame“ žaidime ir sprendėme užduotis, susijusias su ES. Antroje dienos pusėje mokiniai dirbo grupėse, kuriose įvairių šalių atstovai sprendė socialines ir politines problemas, diskutavo Europos ateities, saugumo ir žmogaus teisių, migracijos ir integracijos, jaunimo užimtumo, aplinkos ir atsinaujinančios energijos, 2019 m. Europos Parlamento rinkimų temomis. Kiekviena iš 6 komandų (frakcijų) privalėjo išsirinkti pirmininką ir sekretorių bei parengti pranešimą diskutuota tema. Po kiekvienos grupės pasisakymo jaunieji europarlamentarai kėlė sudėtingus klausimus, po to balsavo „už“ arba „prieš“. Aktyviausi diskusijų dalyviai šį kartą buvo airiai, kurie žavėjo mokėjimu debatuoti. Mūsų gimnazistai tvirtino, kad anglų kalbos žinios diskusijoms dar nėra tvirtos, o tokie renginiai paskatina grįžus rimčiau mokytis. Darbas frakcijose pagal pasiruoštas temas gimnazistams patiko labiausiai, nes užsimezgė tarptautinės pažintys, atsirado naujų draugų.
  Pasibaigus dienai Europos parlamente, vieni mokiniai teigė, jog ateityje norėtų dirbti parlamentarais, kiti suprato, jog tai – ne jų pašaukimas. Tačiau visiems be išimties tokia patirtis buvo nauja ir labai įdomi.
 Po darbo Europos Parlamente mokiniai galėjo atsipalaiduoti ir džiaugtis kita kelionės dalimi – pažintimi su Strasbūru. Vakarinis Strasbūras sužavėjo apšviestais pastatais, apstulbino Katedros didybe. Rytinį Strasbūrą stebėjome plaukdami miesto kanalais, kuriuose net šliuzai įrengti (gyvoji geografijos pamoka!). Prieš Strasbūrą aplankėme Vokietijos miestą Dresdeną (Drezdeną), kuris užbūrė nepaprastu tradicijų ir šiuolaikiškumo deriniu. Turėjome nuostabią  galimybę aplankyti Dresdeno paveikslų galeriją, pamatėme dailės pasaulinio garso šedevrus ir netgi atlikome užduotis. Šešias dienas trukusioje kelionėje gimnazistai dar aplankė istorinį Rotenburgo prie Tauberio miestelį Vokietijoje. Apie jį galima pasakyti, kad tai -  mažas miestas, turintis didžią šlovę. Niekur kitur viduramžiai taip gerai neišsilaikė kaip čia. O gal tiesiog sustojo laikas? Gidas patikino, kad jis beveik nekinta nuo viduramžių, net visa griaunanti Antrojo pasaulinio karo šmėkla jį aplenkė. Miestas atrodo it žaislinis su ryškiaspalviais fachverkiniais (karkasiniais) namais, su žaviomis namų langinėmis, svyrančių gėlių balkonais, nuostabiais kalvių darbais, aukštais bažnyčių bokštais, romantiškai nuteikiančiomis aikštėmis, architektūros paminklais.  Kaip ir visus turistus, mus užbūrė Kalėdų dvasia, nesvarbu, koks metų laikas, ji tvyro mieste visus metus...
  Dar aplankyta Praha – Čekijos sostinė. Praha – tai daug architektūros stebuklų turintis miestas, su auksine gatvele ir miesto pasididžiavimu Karolio tiltu. O dar galinga pastatyta IX a. pilis ant kalvos – didžiausia senovinė pilis pasaulyje, didinga Šv. Vito katedra, senamiesčio aikštė ir laikrodis – tai tik keletas įspūdį gimnazistams padariusių vietų.
  Ilgos kelionės per Lenkiją metu autobuse netilo kalbos, diskusijos, įspūdžiai. Daug pamatėme, sužinojome, patyrėme. Kaskart tokios išvykos mus praturtina, keičia mūsų požiūrį, suteikia išminties ir suvokimo, kad žmogus tik ieškodamas, pažindamas gali atrasti save ir pasaulį. Ši kelionė buvo dar viena proga tuo įsitikinti!           
  Kelionė buvo turininga. Mokiniai pagilino ne tik žinias apie Europos Sąjungą, jos institucijas, bet ir gavo praktinių europarlamentaro darbo įgūdžių, lankydami Europos miestus ir muziejus praplėtė teorines istorijos, geografijos bei dailės žinias.

 Mokinių grupę į kelionę lydėjo ir padėjo pasiruošti „Euroscola“ dienai Strasbūre geografijos mokytoja Ligita Pelikšienė ir gimnazijos direktoriaus  pavaduotoja Vida Adiklienė - MEPA projekto vyresniosios ambasadorės.